
Într-un cadru festiv, Palatul Republicii a găzduit cea de-a XII-a ediție a Galei Studenților Originari din Republica Moldova (GSORM). Evenimentul, organizat de Liga Studenților Originari din Republica Moldova (LSORM), a reunit peste 300 de participanți, incluzând studenți din diaspora, din Republica Moldova, reprezentanți ai instituțiilor publice și private, precum și parteneri care susțin inițiativele tinerilor moldoveni.
Un simbol al legăturii dintre diaspora și țară
Gala a fost mai mult decât o ceremonie de premiere; a fost o celebrare a excelenței și a unității dintre tinerii moldoveni, indiferent de distanțele geografice. Evenimentul a pus în lumină poveștile inspiraționale ale studenților care contribuie la dezvoltarea comunităților lor și promovează valorile Republicii Moldova pe plan internațional.
„Această gală nu este doar despre premii, ci despre recunoașterea muncii și a dedicării tinerilor noștri. Este despre viitorul Republicii Moldova și despre modul în care diaspora noastră contribuie activ la imaginea țării,” a declarat Cristian Talpă, președintele LSORM.
Lista câștigătorilor Galei Studenților Originari din Republica Moldova 2024
În cadrul Galei Studenților Originari din Republica Moldova, ediția a XII-a, au fost premiați 36 de tineri din 13 țări, incluzând Statele Unite ale Americii, Marea Britanie, Germania, România, Franța, Danemarca, Țările de Jos, Belgia, Suedia, Lituania, Italia, Elveția și China, reflectând diversitatea și performanța studenților moldoveni la nivel global.
Licență:
• Adelina Andrei – Cambridge, Massachusetts, SUA (Harvard)
• Diana Braghiș – Claremont, SUA / Oxford, Marea Britanie
• Radu Strelciuc – Tallinn, Estonia
• Ruxanda Tabuncic – Straubing, Germania
• Iulia Teleuca – New Haven, Connecticut, SUA (Yale)
Masterat:
• Valeria Ciolac – Budapesta, Ungaria
• Constantin Crăciun – Cluj-Napoca, România
• Valentin Josan – Beijing, Republica Populară Chineză
• Olga Levițchi – Cluj-Napoca, România
Doctorat:
• Daniela Macari – Stuttgart, Germania / Zürich, Elveția
• Ana-Maria Popa – College Station, Texas, SUA
• Mădălina Ranga – Florența, Italia
Arte:
• Radu Rățoi – Copenhaga, Danemarca / Cluj, România
• Daniela Bejan – București, România
• Anastasia Stolearenco – Timișoara, România
Medicină:
• Cristina Dilan – Lyon, Franța
Sport:
• Ana-Maria Rabei – Groningen, Țările de Jos
Erasmus:
• Camelia Cazacu-Stratu – Umeå, Suedia
• Andrei Ciursin – Saarbrücken, Germania
• Daniela Goian – Umeå, Suedia
• Mihail Nesteriuc – Bruxelles, Belgia
• Madlen Plugaru – Kaunas, Lituania
RePatriot:
• Lia-Livia Onici – România, Timișoara
• Constantin Crăciun – România, Cluj-Napoca
• Robert Gatman – România, Iași
Excelență în acțiune:
• Asociația Grupul de Inițiativă Basarabeană Cluj-Napoca
Categoria „Profesori care inspiră” a adus un omagiu celor care, prin dedicarea și pasiunea lor, au clădit încrederea în tinerii moldoveni care astăzi duc faima Republicii Moldova în întreaga lume. Acești profesori sunt adevărați mentori, arhitecți ai viitorului, care prin eforturile lor au inspirat generații să-și urmeze visurile și să exceleze în domeniile lor.
• Daniela Șterbeț – Chimie
• Tamara Bercu-Creangă – Istoria românilor și universală
• Sergiu Postică – Înot
• Svetlana Vasilachi – Istoria românilor și universală
• Maria Butuc-Brigai – Limba și literatura română, literatura universală
Categoria specială „Reveniri care Inspiră” a premiat trei tinere excepționale care, după ce și-au finalizat studiile în diaspora, au ales să revină în Republica Moldova pentru a contribui la dezvoltarea comunității. Laureatele sunt:
• Ana Gurdiș, Regizoare
• Vlada Țurcan, Comunicatoare și Storyteller
• Alina Bacinschi, Consultant principal în Cancelaria de Stat.
Studentul Anului 2024 a fost desemnat Valentin Josan, care își desfășoară studiile la Beijing, Republica Populară Chineză. Performanțele sale academice remarcabile și implicarea activă în promovarea valorilor Republicii Moldova îl transformă într-un exemplu de excelență pentru tinerii moldoveni din întreaga lume.
Un eveniment cu impact major pentru Moldova
Ediția din acest an a consolidat poziția Galei ca un simbol al unității și dezvoltării. „Este o onoare să vedem cum munca noastră ajută la promovarea tinerilor talentați. Gala este despre ei, despre visele lor și despre felul în care pot contribui la dezvoltarea Republicii Moldova,” a declarat Ruxanda Covalschi, managerul proiectului.
Gala Studenților Originari din Republica Moldova rămâne o punte de legătură între tineri și țară, un simbol al speranței și al excelenței, inspirând generațiile viitoare să-și urmeze visurile.