
La Facultatea de Jurnalism și Științe ale Comunicării (FJȘC), a avut loc o serie de evenimente dedicate Zilei Libertății Presei. În cadrul programului, s-a desfășurat o Masă rotundă cu participarea specialiștilor din domeniul comunicării și mass-media, a cercetătorilor, precum și a cadrelor universitare de la FJȘC și de la Universitatea din Cluj.

Victoria Bulicanu, dr., conf.univ., decanul facultății, a subliniat în intervenția sa rolul esențial al presei în susținerea valorilor democratice, accentuând că libertatea presei nu este doar un drept fundamental, ci și o responsabilitate colectivă ce trebuie protejată activ.

Victoria Fonari, președinta filialei Chișinău a Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România, a adresat felicitări instituției gazdă, exprimându-și dorința de a intensifica colaborarea cu mediul profesional din România prin organizarea unor inițiative comune.

La rândul său, Lilia Zaharia, președinta Consiliului de Presă, a evidențiat importanța menținerii integrității, corectitudinii și responsabilității în activitatea jurnalistică, afirmând că respectarea Codului Deontologic trebuie să rămână un principiu de bază în exercitarea profesiei.

Jurnalista Ana Sârbu a susținut o prezentare dedicată utilizării inteligenței artificiale în educație și jurnalism, evidențiind platformele și instrumentele digitale care pot sprijini activitatea profesională în aceste domenii.

Un moment deosebit al evenimentului l-a constituit lansarea revistei electronice #Pentru #TINEri – o publicație digitală realizată de Facultatea de Jurnalism și Științe ale Comunicării, în parteneriat cu Liceul „Prometeu-Prim”. Coordonatoarele revistei: Laura Tugarev, doctor, conf.univ., Ecaterina Deleu, doctor, lector și Aliona Coropceanu, directoare adjunctă pentru educație, profesoară de limba și literatura română.